kubilay aydin nororadyoloji

Anjiyo Nedir?

Anjiyo, bir çok damar hastalıklarının teşhisinde "altın standart" olarak kabul edilen değerli ve güvenli bir tıbbi görüntüleme yöntemidir.

Anjiyo (anjiografi), damar hastalıklarının teşhisi için uygulanan bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Anjiografi sırasında incelenmek istenen damarların içine "kontrast madde" adı verilen bir çeşit boya ilacı injekte edip, boyanın damar içinden geçişi anjiografi cihazında röntgen ışınıyla görüntülenir. Anjiyo, ilk uygulandığı zamanlarda sadece damar hastalıklarının teşhisi için yapılan bir incelemeydi ancak günümüzde bir çok damar hastalığının tedavisi, damar içinden uygulanan endovasküler yöntemlerle, anjiografi kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

AnjiografiAnjiografi

Teşhis amaçlı yapılan anjiografinin komplikasyon (yan etki) riski çok düşüktür. Anjiografi sırasında hastanın maruz kaldığı radyasyon düzeyi, sağlığı olumsuz etkilemeyecek kadar düşük miktardadır. Anjiyo, bir çok damar hastalıklarının teşhisinde "altın standart" olarak kabul edilen değerli ve güvenli bir tıbbi görüntüleme yöntemidir.

Anjiyo sırasında hastaya injekte edilen ilaçlar, böbrek yetmezliği olan hastalarda yan etkiler oluşturabilir. Bu nedenle, anjiografi öncesinde hastanın böbrek fonksiyonları ile ilgili olarak bir sorgulama ve gerekirse kan testi gereklidir.

Anjiografi Odası

 

 


İstanbul Tıp Fakültesi

İstanbul Tıp Fakültesi Cerrahi Binası
Radyoloji Anabilim Dalı, Nöroradyoloji Bilim Dalı
Çapa - İstanbul

 

Koç Üniversitesi Hastanesi

Koç Üniversitesi Hastanesi
Davutpaşa Caddesi No:4
Topkapı - İstanbul

Koç Üniversitesi santral: 0850 250 8250