kubilay aydin nororadyoloji

Beyin Anjiyosu Sırasında

Anjiyo, incelenen damar hastalığının yerleşimi, yaygınlığı, anatomik özellikleri ve diğer bazı bilgilerin belirlenmesini sağlayarak, hastaya en uygun ve en etkin tedavinin planlanmasını sağlar.

Anjiyo, incelenen damar hastalığının yerleşimi, yaygınlığı, anatomik özellikleri ve diğer bazı bilgilerin belirlenmesini sağlayarak, hastaya en uygun ve en etkin tedavinin planlanmasını sağlar.

Anjiografi, kasık bölgesine uygulanan bölgesel (lokal) anesteziyle, hasta uyanıkken gerçekleştirilir. Hasta uyanık olmasına rağmen, bölgesel ağrı kesici sayesinde işlem sırasında ciddi bir ağrı hissetmez.


Anjiografi cihazı üzerindeki yatağa yatırılan hastanın kasık bölgesi, özel mikrop giderici ilaçlarla silinip, steril bir örtü ile örtülür. Kasık bölgesine lokal anestezi uygulayıp, hastanın işlem sırasında ağrı hissetmemesi sağlanır. Bacak atardamarı içine 1,5 milimetre çapında çok ince kateter (plastik tüp) yerleştirdikten sonra, incelenmek istenen damarların içine özel bir tıbbi boya ilacı injeksiyonu yapılır. Enjekte edilen boyanın damar içinden geçişi, anjiografi cihazında röntgen ışını kullanarak görüntülenir ve kaydedilir. Gerekli göründüğü durumlarda 3-boyutlu damar görüntüleri de elde edilir. Anjiografi, incelenen damar hastalığının yerleşimi, yaygınlığı, anatomik özellikleri ve diğer bazı bilgilerin belirlenmesini sağlayarak, hastaya en uygun ve en etkin tedavinin planlanmasını sağlar. İşlemin sonunda, bacak atardamarı içine yerleştirilen kateter çıkarılıp, kanamayı engellemek için kasık bölgesi üzerine elle 15-20 dakika baskı uygulanır. Daha sonra hasta gözetim odasına gönderilir.


Teşhis amaçlı anjiografi, istisnai durumlar haricinde, günü birlik hastane yatışı gerektiren bir incelemedir. Sabah saatlerinde anjiografisi yapılan hasta, işlem sonrasında 4-6 saat süreyle hastanede takip edildikten sonra, doktorunun uygun görmesi durumunda, taburcu olabilir.

 

Anjiografi Odası


İstanbul Tıp Fakültesi

İstanbul Tıp Fakültesi Cerrahi Binası
Radyoloji Anabilim Dalı, Nöroradyoloji Bilim Dalı
Çapa - İstanbul

 

Koç Üniversitesi Hastanesi

Koç Üniversitesi Hastanesi
Davutpaşa Caddesi No:4
Topkapı - İstanbul

Koç Üniversitesi santral: 0850 250 8250